У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка “Народна ікона Поділля”. Вона чекатиме тернополян, як найменше до осені

ikona3Репрезентували експозицію хмельничани Олександр Чернов та його дружина Лариса. Колекціонер десятки  років збирав цю колекцію у пошукових експедиціях. За словами мистецтвознавця, саме простота і щирість народних образів і спонукали його зібрати колекцію подільських ікон. А ще пан Олександр подякував та низько вклонився тернополянам за патріотизм. Та сказав, що в нинішній час така виставка найбільш актуальна.

 

 

 

kolekcioneru«Більшість цих ікон прикрашали сільські хати ще у 19 столітті,- розповідає пані Лариса.- Їхніми авторами були сільські художники – “богомази”. Вони наділяли християнських святих народними рисами та вбирали їх у традиційний український одяг. Часто писали образи з облич своїх рідних та близьких. Саме українська спільнота, у ментальність якої закладалась індивідуальна свобода та вічові суспільні традиції, вирізняється нетривіальними культурними явищами. Для українства одним із таких явищ є народна ікона. Вона становить складний вид творчості, що синтезує церковно-канонічну традицію та язичницькі міфологічно-фольк-лорні уявлення  нації. Своєрідна образна мова таких ікон формувалася під впливом народної культури».

«Відкриття такої виставки – непересічна подія в житті нашого краю, переконаний Степан Костюк, директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею, – Виставка ще раз засвідчує, що народна ікона — це особливий вид іконопису і є невід’ємною частиною етнічної культури. Вона акумулює в собі глибину духовного світосприйняття народу, силу і мудрість його традицій».

Свою колекцію Олександр Чернов уже експонував у багатьох містах України. Нещодавно її вперше побачили у Хмельницькому.  Тернополяни ж  зможуть долучитись до духовного мистецтва щонайменше до осені.

vustyp «Це надзвичайно важливо, що саме сьогодні, – вважає голова обласної ради Василь Хомінець, -  у Тернополі відкрилась така виставка. Адже у наш важкий час саме віра та її образотворче відображення – ікона покликані допомогти та зцілити людей. Експозиція – унікальна.  Український іконостас надзвичайно багатий та різноманітний. І серед Таврійської, Галицької, Волинської ікон гідне місце займає Подільська. Тернополяни дуже вдячні сім’ї колекціонерів за надану можливісь долучитись до українського народного іконопису».

 

 

 

horВідкриття виставки вилилось у духовну імпрезу.  Хор Катедрального собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці виконав молитви, Грецький гімн Пресвятій Богородиці та пісню, присвячену загиблим за  волю та незалежність України подарував присутнм гурт родини Гребеняків “Великодні зернятка”

 

 

 

 

Grebenaku

 

 

 

 

 

 

 

ikona ikona1 ikona2 ikonu ikonu svicha

Повернутися в розділ: Новини