Тернопільська обласна рада у вирі Революції гідності

maydan2
На сході нашої держави сьогодні точиться справжня війна. Щодня уся Україна здригається від страшних повідомлень про загибель українських вояків, які віддають життя у боротьбі із путінськими найманцями. Вони захищають не тільки Донбас, захищають кожного з нас – у центрі, на заході, півночі та півдні. Під кулями вояки Національної гвардії, спецпризначенці, українська армія – усі, кому небайдужа подальша доля нашої держави, її незалежність, мирне небо – зміст цих двох простих слів сьогодні як ніколи розуміє, напевне, кожен. А особливо жителі тих сіл та міст, котрі щодня обстрілює важка артилерія агресора. Список загиблих мирних жителів уже пішов на сотні. Нині уся Україна, ставши пліч-опліч, має дати відсіч агресору. Обласна рада не може залишатись осторонь. І разом з усією Україною ми вголос заявляємо: «ДНР, ЛНР – терористи, Кремль – агресор мають бути зупинені та відповідати за злочини вчинені проти людства!»
Хочу наголосити: обласна рада ніколи не боялась приймати політичні звернення. Від початку Євромайдану, а згодом Революції гідності ми були разом із краянами.
Як тільки стало зрозуміло, що диктаторський режим Януковича обманув народ та не мав навіть ніякого наміру здійснювати євроінтеграційний курс, обласна рада зразу ж задекларувала свою підтримку народного прагнення доєднатись до європейських демократичних цінностей. І вже 12 листопада 2013 року на ІІІ пленарному засіданні 45 сесії було прийнято рішення № 1560
«Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Президента України Януковича В.Ф., Прем’єр-міністра України Азарова М.Я. та Голови Верховної Ради України Рибака В.В. щодо підтримки євроінтеграційних прагнень України».
Обласна рада взяла якнайактивнішу участь у Революції гідності, часто координуючи діяльність як політичних партій так і громадських організацій. 25 листопада був  створений координаційний штаб на підтримку Євромайдану. А наступного дня, 26 листопада, за дорученням голови облради під час 46 сесії, на якій обговорили питання «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні та перспективи євроінтеграції», поруч із державним прапором України та стягом області до сесійної зали було внесено прапор Євросоюзу. Також сесія підтримала резолюцію Народного Віча “За європейську Україну!”, прийняту 24 листопада 2013 року на Європейській площі у м. Києві та Театральному майдані в м. Тернополі. За ініціативи голови обласної ради 28 листопада на Театральному майдані Тернополя відбулися загальні збори депутатів органів місцевого самоврядування Тернопільщини, які також підтримали Резолюцію Народного Віча «За європейську Україну!». 2 грудня 2013 року на майдані Незалежності у Києві відбулася 47 сесія обласної ради. Депутатський корпус прийняв рішення № 1574 «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні», у якому різко засудив ганебні дії тодішньої державної влади, наголосив на вірності європейським прагненням та звернувся до колег-депутатів усіх рівнів прийняти відповідні рішення, а ще закликав керівництво країни утримуватися від силових дій та окреслив вихід із ситуації – повне перезавантаження влади. Тернопільська обласна рада єдина в Україні провела таку виїзну сесію.
Чітко усвідомлюючи свою відповідальність за долю краю та висловлюючи осуд діянням злочинного режиму, обласна рада упродовж буремної зими була виразником та захисником поглядів та переконань своїх виборців, надала страйковому комітету приміщення для координації дій, закликала підприємців краю до допомоги учасникам супротиву тощо
Неодноразові сесії на майдані у Тернополі, участь депутатів у подіях у столиці, підтримка учасників майданів, наша солідарність із радами сусідських областей, (участь у засіданні 26 сесії Івано-Франківської облради) – це далеко не всі дії, які обласна рада здійснювала на підтримку Революції гідності.
Вже у грудні (6.12.2013р.) під час 48 сесії було прийнято ряд рішень – №1576 «Про забезпечення дотримання вимог Конституції України та законів України на території Тернопільської області», №1575 «Про звіт голови Тернопільської обласної державної адміністрації про здійснення Тернопільською державною адміністрацією делегованих Тернопільською обласною радою повноважень», якими визнала роботу ОДА незадовільною та зупинила делеговані повноваження. А вже на наступному засіданні рішенням № 1584 «Про утворення виконкому Тернопільської обласної ради» було створено виконком, а ще визнано Народну Раду України органом уповноваженим представляти інтереси народу України, повноваження на створення якого надані рішенням Всенародних зборів громадян, які відбулися 19 січня 2014 року на Майдані Незалежності у місті Києві. Депутати також проголосували за утворення Загону народної самооборони.
Серйозний іспит щодо відповідальності за життєдіяльність громади Тернопільщини обласна рада склала на відмінно. Адже у найскладніших умовах, коли перестали фактично працювати державні інституції – виконавчі органи, міліція тощо, рада, як єдиний легітимний орган перебрала на себе усі повноваження і забезпечила нормальну життєдіяльність краю. А вже після ночі гніву було досягнуто домовленості із громадськими організаціями самооборони, Тернопільської обласної організації Української Спілки ветеранів Афганістану та іншими щодо захисту адміністративних будівель. Щоденні наради із керівниками фіскальних органів, Тернопільської обласної філії Національного банку, Пенсійного фонду тощо, обговорення проблемних питань, прийняття відповідних рішень сприяло тому, що область жила у звичному режимі. 20 лютого 2014року під час ІІІ пленарного засідання 48 сесії, яке відбулося на майдані, численна громада Тернопілля підтримала депутатський корпус, котрий прийняв рішення №1590 «Про суспільно-політичну  ситуацію та заходи щодо  збереження конституційного правопорядку  і діяльності  органів  влади в Тернопільській  області», у якому зазначено, що «…управління Міністерства внутрішніх справ України у Тернопільській області у сфері громадської безпеки та охорони громадського порядку на території Тернопільської області є підзвітним і підпорядкованим Тернопільській обласній раді.
Забезпечення правопорядку на території області здійснюється працівниками правоохоронних органів спільно з народними дружинами за погодженням та під контролем відповідних органів місцевого самоврядування.
1.2. Департаменти, управління, інші структурні підрозділи Тернопільської обласної державної адміністрації, територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади на території області забезпечують безперебійне функціонування галузей економіки та є підзвітними відповідним органам місцевого самоврядування.
1.3. Голова Тернопільської обласної ради Хомінець В.П. координує діяльність головного управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області в частині здійснення касових видатків державного та місцевих бюджетів на території Тернопільської області.»
Тоді, коли були паралізовані майже усі державні інституції – виконавчі органи, міліція тощо, рада, як представник громади взяла на себе відповідальність та забезпечила нормальну життєдіяльність краю, ми вистояли. Переконаний: сьогодні керівництво держави має знайти шляхи, щоб перебороти виклики – разом із світовою спільнотою зупинити агресора та, маючи конституційну більшість у парламенті, перейти від декларацій до реальних дій, щоб зупинити зубожіння народу.
Безперечно, Революція гідності стала початком творення моделі Нової України. Нині час потребує випрацювання та реальних дій, інакше є ризик девальації цінностей, котрі омиті кров’ю Небесної Сотні.
Голова обласної ради                                                 Василь Хомінець

 

 

Повернутися в розділ: Новини