Олексій Кайда:обласна рада, якби це комусь не подобалось, працює


У  перші дні перебування на посаді голови Тернопільської обласної ради я  задекларував такий принципи: завжди розділяти політичні та господарські питання, бо змішавши ці дві сфери, ми отримаємо хаос. І упродовж двох з половиною років позитивно вирішували наболілі питання соціально-економічного, культурного життя краю.

Проте після місцевих виборів торік обласна територіальна виборча комісія не ввела в обласну раду 20 депутатів (від ВО «Свобода», Партії регіонів, «Єдиного центру» та УНП) на місце тих, які вибули у зв’язку з обранням до рад інших рівнів. Пояснення виборчої комісії було таким: члени комісії не можуть зібратися або не можуть проголосувати. Усі добре розуміють, що сьогодні ТВК  підконтрольна владі, оскільки очолює виборчу комісію 24-річний представник Компартії, а більшість належить представникам Партії регіонів, Блоку Литвина та комуністам.

Депутати подали позов до суду на бездіяльність ТВК. Суд ухвалив рішення визнати ТВК бездіяльною та зобов’язав її вчинити дії щодо реєстрації нових депутатів. Проте ТВК ніяк не прореагувала на рішення суду, а вірніше – просто проігнорувала його. І це у той час, коли деякі судові рішення, особливо спрямовані проти простих громадян, виконуються миттєво.

Наступним кроком  – було звернення до ЦВК. Проте ця інституція навіть не змогла поставити у порядок денний розгляд нашого питання. Чому?

Відповідь на поверхні – намагання блокування роботи Тернопільської обласної ради, склад якої обрала громада Тернопілля. Краяни визначили більшість в обласній раді, віддавши свої голоси національно-патріотичним силам: «Свободі», «Нашій Україні» та УНП. У такому складі обласна рада успішно працювала, приймаючи рішення і з політичних, і з господарських питань.

На жаль, нині після усіх цих антизаконних, антиконституційних діянь влади, національно-патріотичні сили більшості в раді не мають, а це суперечить вибору громади Тернопільщини.

Десяте пленарне засідання сорокової сесії обласної ради, на якому мали розглядати значну кількість господарських питань краю, у тому числі зміни до бюджету та програму соціально-економічного розвитку на 2011 рік, провладні фракції – Партії регіонів, «Єдиного центру» та Блоку Литвина – демонстративно проігнорували. Попри це чиновники облдержадміністрації (заступники голови ОДА, начальники відділів та управлінь) запевняли присутніх у сесійній залі, що готові працювати. Хто ж насправді готовий був працювати, а хто свідомо зірвав роботу сесії?!

Переконаний, що причина таких двояких підходів у тому, що виконавча влада на Тернопільщині стала змішувати господарку краю, про яку мала б перейматися та політику. До прикладу, на офіційному веб-сайті облдержадміністрації у плані роботи серед нарад, колегій, прийомів громадян є дуже цікавий захід – участь у обласній конференції Партії регіонів. Хто ж бере участь? Чорним по білому написано – голова адміністрації, його заступник та організаційний відділ апарату ОДА. Чим був зайнятий цей відділ державної установи під час проведення обласної конференції Партії регіонів? Це питання, напевно, до прокуратури.

На сесії також повинні були розглядати звіт ОДА за виконання програм соціально-економічного розвитку області за минулий рік та приймати програму на цей 2011 рік. Однозначно, під час обговорення програми соціально-економічного розвитку виникло б багато запитань, зокрема: незабезпеченість коштами на заробітну плату складає 69 млн., на енергоносії – 24,5 млн. гривень. Тобто, 93,5 млн. гривень – це дірка в обласному бюджеті. І всі розповіді про виділені мільйони на добудову якихось об’єктів у порівнянні з цією сумою (нагадую, це заборгованість по захищених статтях!) – мізер.

Однозначно, це питання стояло б на сесії обласної ради. І мали б на нього відповісти провладні фракції та керівництво облдержадміністрації. Переконаний, що у такому разі остаточно нівелювались би ті їхні «досягнення», особливо у співвідношенні із заборгованістю по заробітній платі.

Впевнений, що саме тому була зірвана сесія. Не хотіла влада відповідати на незручні для неї запитання, не звучали б у сесійній залі їхні розповіді про якісь там «досягнення».

Та все ж про «досягнення». Виникає запитання: чому виділяють гроші на певні об’єкти при такій величезній заборгованості по зарплаті та оплаті за енергоносії? Та тому, що при освоєнні цих коштів можуть отримуватися відкати з будівельних та ремонтних робіт. А із зарплат, пенсій афганців та чорнобильців відкати отримати неможливо. Кошти кидаються на будівництво певних доріг, шкіл чи стадіонів. Натомість зарплати не ростуть, не ростуть пенсії, зменшуються пільги соціально незахищеним верствам. І це при сьогоднішній інфляції. Як наслідок – народ зубожіє. Та нинішню владу це не хвилює. Для них головне – відкати! Ось тому і будуть зриватись сесії, блокуватись робота обласної ради.

Нинішня центральна влада, на противагу своїм обіцянкам, не передає повноваження місцевим радам, а навпаки зміцнює виконавчу гілку влади, тим самим підсилюючи президентську вертикаль, щоб правити одноосібно. Твердо переконаний, що допоки органи місцевого самоврядування не будуть мати широких повноважень, допоки не формуватимуть самостійно органи виконавчої гілки – виконкоми і не нестимуть відповідальності за їх діяльність, доти у нас буде така ситуація. У ручному режимі розподілятимуться фінансові потоки, методом залякування, тиску будуть або заганяти депутатів на сесії, або навпаки – не пускатимуть.

Що ж до нинішньої ситуації у Тернопільській обласній раді, то хочу наголосити: обласна рада, якби це комусь не подобалось, працює. Ще у 2009 році тодішній голова ОДА пророкував обласній раді швидкий розпуск, говорив, що депутатський корпус зайде у штопор. Попри це пройшло два з половиною роки, і обрана у березні 2009 року обласна рада працює. Натомість з того часу змінилось чотири голови ОДА. Розумію, що центральній владі було б вигідніше нас розпустити. Пояснення просте – в Україні є три обласні ради, які їй непідконтрольні – це Тернопільська, Львівська та Івано-Франківська. І, безумовно, робитимуться безліч зусиль, аби ці ради розпустити, дискредитувати, аби показати, що націоналісти не в змозі керувати. Наші три ради стоять поперек горла київським владоможцям, тому вони докладатимуть зусиль, щоб знищити нас.

Підтвердженням цього є слова першого заступника голови Партії регіонів народного депутата Володимира Рибака, який заявляє про те, щоб провести перевибори до Тернопільської облради одночасно з парламентськими. А також слова одного із заступників голови ОДА, який казав, що «облдержадміністрація готова взятися за обласної ради». І це вони заявляють, незважаючи на те, що є обов’язкове до виконання рішення Конституційного Суду України №14-рп/2009, у якому написано, що згідно статті 141 Конституції України встановлено 5-річний строк, на який обираються депутати обласних рад. А перенесення строків проведення виборів до місцевих рад є порушенням виборчих прав громадян.

Разом з тим підкреслюю: ми не боїмося виборів, бо переконані у своїй перемозі! Це доводять наші успіхи на Тернопільщині у 2009, Львівщині, Івано-Франківщині та, звичайно, у Тернополі у 2010. Якщо відбудуться перевибори до обласної ради у 2012, ми переможемо. Бо наш народ мудрий! Він може відділити зерно від полови, істину від брехні і ніякі 50-100 гривень, якими сподіваються купити виборців деякі політичні сили, їм не допоможуть.

Голова Тернопільської обласної ради             Олексій Кайда

Повернутися в розділ: Актуально